DIY zrób to sam

Księga gości DIY

Jeśli zastanawiacie się jak zrobić samemu księgę gości weselnych, przychodzę z pomocą. Tradycyjnej formie można dodać charakteru! Sprawdźcie sami jakie to proste.

A raczej same, bo przypuszczam, że tworzenie ślubnych gadżetów to domena pań :-) Zatem tuż po ślubnych zaproszeniach DIY, pora na księgę gości, która będzie dla Was obojga znakomitą pamiątką, wypełnioną zapiskami bliskich osób. Z perspektywy czasu dodam, że była to popularna atrakcja na naszym przyjęciu i większość gości zostawiła w niej ślad, często w zabawnej i oryginalnej formie rymowanek/własnych rysunków. Uważam, że z wielu ręcznie robionych dekoracji ślubnych można zrezygnować, ale z księgi gości nie warto.

Księga gości DIY czyli Panno Młoda, zrób to sama

W Internecie można znaleźć mnóstwo inspiracji na księgę gości. Postawiłam jednak na jej tradycyjną formę i zamiast kupować gotowe rozwiązanie, stworzyłam ją na bazie pustego albumu do scrapbookingu. Całość została utrzymana w przewodnich kolorach naszego ślubu. O czym więcej pisałam w pierwszym wpisie ze ślubnej serii – jak zorganizować ślub i przyjęcie weselne czyli ślub DIY w praktyce. 

księga gości diy

Potrzebne materiały do wykonania księgi gości weselnych

  • album do scrapbookingu w dowolnym rozmiarze, użyłam formatu A5
  • kilka kolorowych kartek o gramaturze 300g, użyłam granatowych, pomarańczowych i białych
  • metalowe narożniki do albumu, użyłam złotych
  • tasiemka do ozdobienia okładki, użyłam pomarańczowej
  • taśma klejąca dwustronna
  • nożyczki 
  • cienkopisy do ozdobienia wewnętrznych kart oraz napisu
  • kombinerki do ściśnięcia narożników

Księga gości DIY – najważniejsze informacje

Okładka przednia oraz tylna zostały ozdobione papierem w kolorze granatu (przykleiłam je za pomocą dwustronnej taśmy klejącej, rezygując przy tym z kleju, który mógłby stworzyć fałdy na papierze). Przednia część przewiązana jest pomarańczową tasiemką zakończoną kokardką. Aby tasiemka była bardziej stabilna i nie przesuwała się, przykleiłam jej boki dwustronną taśmą klejącą. Wewnętrzne strony okładek ozdobiłam papierem w kolorze pomarańczowym.

Napis „księga gości” napisałam odręcznie. Skąd pomysł na zastosowaną czcionkę? Ze strony dafont.com! Polecam to rozwiązanie jeśli twierdzicie, że ładne pisanie to nie Wasza bajka ;-) Na platformie znajdziecie mnóstwo czcionek, również takich, które przypominają odręczne pismo. Wystarczy wybrać jeden z fontów, wpisać słowo i odrysować na kartce papieru to, co widzicie na ekranie. Wydrukowanie – to pójście na łatwiznę – nie polecam, bo w końcu to projekt DIY!

księga gości diy

Przy rękodziele nawet najmniejszy szczegół ma znaczenie, dlatego zewnętrzne rogi albumu ozdobiłam złotymi narożnikami. Aby je dobrze ścisnąć, użyłam kombinerek.

księga gości diy

Charakteru księdze gości dodały ręcznie rysowane, małe ilustracje w narożnikach białych kart. Każdą z dwudziestu stron  albumu ozdobiłam innym rysunkiem. Wszystkie były związane z kwiatami lub różnymi figurami geometrycznymi, w tym kółeczkami. Patrząc na całość, spójności nadał ich kolor, bowiem użyłam tylko cienkopisów w kolorze czarnym, pomarańczowym i granatowym.

księga gości diy

Goście mieli do wyboru zupełnie inne kolory cienkopisów (zielony, niebieski, fioletowy, czerwony), tak by ich życzenia i ozdoba konkretnej strony nie zlewały się. Czy teraz coś bym zmieniła w tym projekcie? Zdecydowałabym się na format A4! ;-) Po czasie już wiem, że taki rozmiar okazał się za mały i nie pomieścił całej kreatywności gości. W praktyce jedna karta została zapisana przez jedną osobę/parę.

Poniżej przedstawiam wybrane strony księgi gości, jeszcze przed ich zapisaniem życzeniami i innymi serdecznościami naszych gości.

księga gości diy jak ozdobić

Własnoręcznie wykonana księga gości to spora dawka satysfakcji! Ozdabiałam ją w tak zwanym międzyczasie, a całość kosztów do jej wykonania zamknęła się w 22 zł.

księga gości diy

Co myślicie o takim rozwiązaniu? O jakiej księdze gości Wy marzycie? Dajcie znać w komentarzach.

Wpisy, które również mogą Ci się spodobać