DIY zrób to sam

Wielkanocne wianki na drzwi DIY

Wielkanocne wianki na drzwi zewnętrzne na pewno wyróżnią Wasz dom wśród lokalnej społeczności. I nie ma w tym nic złego. Wiosna po szarej zimie zasługuje na kolorowe dekoracje!

Po bożonarodzeniowym szaleństwie na wianki świąteczne, postanowiłam kontynuować tworzenie takiej formy ozdób. Jeszcze do niedawna byłam sceptyczna, aby wykorzystywać sztuczne kwiaty w dekoracjach. Kojarzyły mi się z wieńcami, których używa się w sztuce cmentarnej. Z babcinymi metodami na „ożywienie” wnętrza mieszkania, tak by porozstawiane wazony nie były puste. I o zgrozo, były dla mnie synonimem martwej, nieistniejącej rzeczywistości. Zmieniłam zdanie po kilku wyprawach do hurtowni z dekoracjami maści-wszelakiej, gdzie ujrzałam przepiękną łąkę kwiatów… sztuczną jak się okazało po bliższym poznaniu. Tworzywa z których są wykonane wydają się być całkiem niezłej jakości. Zauważyłam też, że nie blakną z czasem, a to ważne. Wadę mają jedną – kurzą się (ale kurzy się wszystko dookoła każdego dnia, więc rozumiem i to). Zaletę mają cudowną – nie więdną po kilku dniach i można je wykorzystać wiele razy!

Wielkanocne wianki na drzwi DIY

Do ich wykonania użyłam:

  • wianków imitujących naturalne rośliny (lawenda, pąki kwiatów, owies, rzeżucha, owoce krzewu)
  • sztuczne kwiaty (bukiet różyczek wraz z liśćmi)
  • jajka ozdobne (przypominające przepiórcze, w różnych kolorach pastelowych)
  • kilka rodzajów tasiemek
  • kurczaczki, koguciki (zajączki też byłyby ok :-))
  • drucików i kleju introligatorskiego, którymi umocowałam wszystkie ozdoby
    jak umocować ozdoby? Patrz niżej!

wielkanocne wianki na drzwi

Wykonałam 3 wielkanocne wianki i zanim zdążyłam opublikować ten wpis, jeden z nich znalazł już nowy dom.

Wielkanocny wianek #1

wielkanocne wianki na drzwi kogucik

To jest najbardziej kolorowy wianek z całego trio. Kogucik dumnie zdobi jego centralną część, wręcz pieje z zachwytu. Wstążka zawiązana w kokardkę, motyw nawiązuje do ludowej tradycji. Pąki czekają na rozkwit. Wiosna w pełni! Czujecie już ciepło promieni słonecznych na twarzy?

 

Wielkanocny wianek #2

Ma swój klimat, wręcz magiczny. Jest nostalgiczny i stonowany. Ale nie brak mu krwistych akcentów. Pastelowe jajeczka idealnie komponują się z bawełnianą wstążką. To jest jak powrót do korzeni, jesteśmy coraz bliżej natury.

 

A przy okazji ciekawostka…

Jak przyczepić ozdoby do wianka?

Zakupiłam jajka, które nie miały tak zwanego punktu zaczepienia ;-) ale miały otwory. Dlatego samodzielnie dorobiłam im druciki, dzięki którym mogłam je umocować na wiankach. Do dziurek wprowadziłam aplikatorem kilka kropel kleju i wetknęłam druciki. UWAGA! Aby mieć pewność, że nic się nie rozwali, trzeba odczekać chwilę aż klej wyschnie. Klej Magic Kamaben da Wam o tym znać zmieniając kolor z białego na przezroczysty. Ot, magia!

Wielkanocny wianek #3

Wiosenna odsłona wielkanocnych wianków. Kwiaty wyglądają jakby dopiero zostały zerwane i zaplecione. Szczęśliwa kurka zniosła jajka, wieje ciepły wiatr. Zapach świeżo skoszonej trawy umila relaks…


Jeśli szukasz inspiracji na wielkanocne ozdoby, koniecznie przeczytaj także:

 

Wpisy, które również mogą Ci się spodobać