Lifestyle

Filmy o malarzach – TOP 3

Film na wieczór? A może coś o artystach, ich sztuce, procesie tworzenia, burzliwym życiu i ekscentrycznej osobowości? Dziś prezentuję subiektywną listę filmów o malarzach. Temat przewodni to szeroko pojmowana sztuka i życia konkretnych osób. Na pierwszym planie: Margaret Keane, Frida Kahlo i Picasso. Prócz genialnej twórczości, łączy ich coś jeszcze – uskrzydlająca, lecz toksyczna miłość.

Filmy o malarzach – moi faworyci

Jakie filmy o malarzach znacie? Ja od razu pomyślałam o tych trzech wyjątkowych kreacjach.

filmy o malarzach, Frida, Picasso,

Film #1 – WIELKIE OCZY (2013)

W roli głównej: Amy Adams

Amerykańskiej malarce-  Margaret Keane przyszło żyć w niełatwych czasach. Niezależność kobiet to luksus nieosiągalny, zwłaszcza dla niepewnych siebie istot. Artystka – typ raczej introwertyczny niż dusza towarzystwa, zamykała się w swojej pracowni i tworzyła postacie z wielkimi oczami. Zazwyczaj sylwetki dzieci, z oczu których można było wyczytać  niełatwą, choć intrygującą historię. Jej styl uznawany za nietuzinkowy, przyciągnął wielkie pieniądze. To gra na emocjach, która z potrzeby ekspresji urosła do rangi konsumpcyjnego szaleństwa. Takich portretów dotychczas nie tworzył nikt inny. Kto inny jednak przypisywał sobie prawa autorskie do jej dzieł. Nieco bezradna, lecz bardzo utalentowana Margaret zmuszona do konieczności podjęcia wyzwania, walki o samą siebie.

To film podczas którego chcesz krzyczeć „go girl, you can do it!”.

filmy o malarzach, wielkie oczy

Film #2 – FRIDA (2002)

W roli głównej: Salma Hayek

Frida Kahlo – meksykańska malarka znana ikona sztuki współczesnej. W jej życiu nie brakowało fizycznego cierpienia. Ciężka choroba w dzieciństwie oraz wypadek autobusowy w młodzieńczym okresie dorastania skutecznie wpłynęły na jej postrzeganie świata. Właściwie do dziś nie wiadomo czy gdyby nie trudna przeszłość, byłaby tak wspaniałą artystką? Fizyczna niedyspozycja i toksyczna niewierność męża stały się motywami przewodnimi jej obrazów. To film podczas którego współczucie miesza się z zachwytem. Piękny!

frida

Film #3 – PICASSO – TWÓRCA I NISZCZYCIEL (1996)

W roli głównej: Anthony Hopkins

Biografia (chociaż dla niektórych może być to wzorowa antybiografia) o burzliwym  życiu Pabla Picassa i jego związku z młodziutką (aż o 40 lat młodszą) Françoise Gilot. Czymże byłby artysta bez pięknej muzy? Trudno powiedzieć, biorąc pod uwagę, że Pablo z miłości nie oszalał, pozostał sobą. Nie zrezygnował z egocentryzmu, ani z uwodzenia innych kobiet. Kogo tak naprawdę kochał? Definitywnie uczucie inspiracji, natchnienie i sztukę dla której potrafił zrobić wszystko.

filmy o malarzach picasso


Legalna kultura – TO WAŻNE

Wspieram kulturę i szanuję cudzą pracę. Dlatego rekomenduję oglądanie powyższych filmów z legalnych źródeł. Filmy na płytach DVD można kupić już od 19,99 złotych.  No to jak, co dziś oglądamy?

Przeczytaj więcej www.legalnakultura.pl
*zdjęcia pochodzą z portalu filmweb

Wpisy, które również mogą Ci się spodobać