Lifestyle

ESK 2016 Przebudzenie!

Z kulturą jestem za pan brat, czekałam na ten dzień od 2009 roku (naprawdę!). Wrocław stał się Europejską Stolicą Kultury (ESK). Co nas czeka w tym roku?

ESK 2016 Przebudzenie

Od pewnego czasu media donoszą (a wręcz eksplodują nowinami) o tym wydarzeniu. Zdaję sobie jednak sprawę, że fakt, iż znajduję się w takim kontekście i dopuszczam do siebie te informacje nie oznacza, że inni też są na bieżąco w kwestii ESK. W samym Wrocławiu za pewne znajdą się i tacy, którzy nie są pewni z czym tytuł Stolicy Kultury się wiąże. Ten wpis nie będzie rewolucyjnym odkryciem, chcę obudzić świadomość tych, którzy jeszcze nie dokonali przebudzenia, bowiem trwa właśnie weekend otwarcia.

wrocław
www.wroclaw.pl

W TEORII

Europejska Stolica Kultury to wybrane przez Unię Europejską miasto, które w danym roku będzie mogło zaprezentować swoją ofertę kulturalną, życie miasta lub regionu. Dlatego nie brakuje w tym czasie festiwali, koncertów, spektakli, konferencji i innych wydarzeń, które mają zwrócić uwagę reszty Europy i świata na to konkretne miejsce. Pomysł ten zrodził się w 1985 roku. W Internecie bez trudu znajdziemy informację o tym które kraje będą miały szansę promować wybrane miasto, rozpiska obejmuje plany aż do 2033 roku.

2016 rok należy do Wrocławia i San Sebastián w Hiszpanii. Warto wiedzieć, że pierwszym polskim miastem, które objęło ten tytuł był Kraków w 2000 roku.

esk-2016-przebudzenie
www.wroclaw2016.pl

W PRAKTYCE

„Kultura jest dla nas jak powietrze, potrzebujemy jej” – mówi Chris Baldwin – kurator ESK Wrocław 2016 ds. performance (posłuchaj). 

Oficjalne otwarcie Europejskiego Stolicy Kultury we Wrocławiu rozpoczęło się 15 stycznia. W tym czasie przez 3 dni, miało miejsce ponad 100 wydarzeń. Wszystko po to aby każdy znalazł w bogatej agendzie coś dla siebie. Są to m.in. wystawy, ekspozycje, koncerty i spektakle. A także Festiwal Foodtruck’ów czy infopunkty artystyczne w plenerze. Jednak największą atrakcją ma stać się niedzielny pochód zwany „Przebudzeniem”.

esk-2016-przebudzenie

Wydarzenie (start godz. 16:00, finał godz. 18:30) ma łączyć przeszłość z przyszłością Wrocławia. Z różnych części miasta przejdą kilkumetrowe pochody, zwane Duchami. To ma być spektakularne artystyczne show do którego każda osoba może dołączyć w wybranym przez siebie momencie.

Z którym z Duchów się utożsamiasz?

  • Ze wschodu ruszy DUCH POWODZI, który nawiąże do wydarzeń z 1997 roku, kiedy wielka woda chciała odebrać mieszkańcom ich ziemię. To symbol solidarności i współpracy mieszkańców.
  • Z zachodu podąża DUCH WIELU WYZNAŃ bo we Wrocławiu nie brakuje zabytkowych budynków, świątyń, bogatego dziedzictwa muzycznego i tradycji kulinarnej.
  • Od północy zjawi się DUCH INNOWACJI, który ma połączyć tradycję z nowymi technologiami. Może uda się spojrzeć na miasto w innym świetle?
  • Od południa wyłoni się DUCH ODBUDOWY, który nawiąże do wydarzeń z 1945 roku. To historia związana z poszukwianiem nowego początku, proces rekonstrukcji miasta.

Nie pozostaje mi nic innego jak rzec – do zobaczenia we Wrocławiu. To dopiero początek wyjątkowych 12 miesięcy. Jeśli chcecie być na bieżąco i znaleźć inspirację na spędzenie miło czasu w 2016 roku – ściągnijcie aplikację ESK 2016 1.5 (iOS) lub Wrocław 2016 (Android), która powstała przy współpracy sztabu organizacyjnego ESK i studentów Politechniki Wrocławskiej. Agenda zawsze pod ręką, w dodatku aplikacja informuję nas co dzieje się w naszej okolicy i ile dzieli nas km od konkretnego wydarzenia, jest pięknie!


Możesz przeczytać także

  • moją relację z innego wydarzenia zorganizowanego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016 we Wrocławiu: Poczułam Flow

Wpisy, które również mogą Ci się spodobać