Kreatywność

Kolorowanki dla dorosłych

Kolorowanki dla dorosłych, zwane także antystresowym treningiem, kit czy hit? Forma relaksu dla każdego. Stały się bardzo popularne, ale właściwie z czego wynika ten fenomen? Dziś spekuluję i wyjaśniam.

Kolorowanki dla dorosłych

Kolorowanie wydaje się być powrotem do dzieciństwa. Gdy wspominam takie rozrywki, często słyszałam „nie wychodź poza linię”, ale teraz myślę – właściwie to czemu nie? Ekspresja jest wskazana! Emocji nie warto trzymać w sobie ;-) Teraz na nowo wciągnął mnie ten temat.

Jak to się zaczęło?

Moda przyszła z zachodu. W 2012 roku Wielka Brytania oszalała. Na rynku pojawiła się pierwsza kolorowanka dla osób dorosłych. Bo czemu tylko dzieci miałyby mieć do ich posiadania przywilej? Dziś ogromny wybór szablonów, wzorów i motywów nie pozwala pozostać obojętnym wobec tego trendu. W sklepach kupimy książki do wypełniania, w Internecie pojedyncze szablony do wydrukowania. Na smartfony także znajdą się odpowiednie aplikacje (chociaż ja jestem fanem tradycyjnych rozwiązań). Motyle, kwiaty, arabeski, zwierzęta, motyw leśny, akcesoria modowe, samochody, kosmos… pokolorować można niemal wszystko. Ty wybierasz na co masz ochotę.

kolorowanki dla doroslych

Czy naprawdę kolorowanki są antystresowe?

Nie jestem pewna czy kolorowanie może zastąpić rozmowę czy spokojne poukładanie pewnych spraw, które mogą być przyczyną naszych stresów. Hasło „antystresowe” jest nagminnie używane pewnie dlatego żeby zwiększyć sprzedaż produktu. Stres bowiem jest nieodłącznym elementem naszej codzienności i aby móc godnie funkcjonować musimy nauczyć się z nim radzić. Dlatego jeśli myślisz, że zakup kolorowanek rozwiąże wszystkie Twoje dotychczasowe problemy, jesteś w błędzie.

kolorowanki dla doroslych

Dlaczego to może relaksować?

Bo skupiamy się na wykonywanej czynności. Można przypuszczać, że dzięki temu uda nam się „wyłączyć umysł” i na chwilę odetchnąć od problemów dnia codziennego. Nasz oddech spowalnia, staje się regularny, wraz z każdym pokolorowanym elementem, przychodzi zatem spokój i odprężenie. Naukowo udowodniono, że kolorowanie pobudza łagodne fale alfa, które sprzyjają uczuciu beztroskiego rozluźnienia.

kolorowanki dla doroslych

Dlaczego nasz mózg może to polubić?

Sami decydujemy o efekcie końcowym. Wybieramy obraz, kontury, kolorami wypełniamy określone formy, wzory bogate w drobne szczegóły – czyli to co lewa półkula mózgu lubi najbardziej. Ale z drugiej strony mieszamy ze sobą barwy, wymyślamy – co oznacza, że pobudzamy prawą półkulę mózgu, puszczając tym samym wodze swojej wyobraźni. Jednym słowem stajemy się kreatywni.

kolorowanki dla dorosłych

Dlaczego warto?

Zakup książki z kolorowankami i zestaw kredek może okazać się tańszym rozwiązaniem niż wiele innych form relaksu, choć to pewnie zależy od indywidualnych preferencji i konkretnego dnia. Dla mnie to gwarancja udanych kilkudziesięciu wieczorów, które można przeznaczyć na regenerację sił. To także świetna alternatywa od siedzenia przed telewizorem czy komputerem. Zaproszenie innych towarzyszy do wspólnego kolorowania może być dobrym punktem wyjścia do rozmowy. Czas milej mija podczas wspólnego tworzenia. Satysfakcja i radość także wydaje się być naturalnym skutkiem tych działań. Skończone dzieło można oprawić i powiesić na ścianie lub podarować bliskiej osobie. Kolorowanie może stać się też dobrą rozgrzewką przed inną wymagającą twórczego myślenia czynnością. A tym, którzy powątpiewają w swoje zdolności – może dodać pewności siebie i zainspirować do następnych inicjatyw.

kolorowanki dla dorosłych

Kim jesteś?

Fascynuje mnie kwestia tego jak bardzo różnimy się podczas rozpoczęcia kolorowania. Jedni zaczynają od pokolorwania wszystkich powtarzających się elementów, drudzy od konturów rysunku, a jeszcze inni od samego środka. Dlaczego dobieramy takie a nie inne kolory? Jak wygląda proces podczas którego rodzi się wizja końcowa naszego dzieła? Tak wiele pytań może przyczynić się do lepszego poznania samego siebie. To też świetna lekcja cierpliwości, walki z potrzebą domknięcia poznawczego i perfekcjonizmem.

No to co?  Do dzieła. Lubicie? Kolorujecie? Co myślicie o tym trendzie?

Jeśli do sklepu biec za daleko, klikajcie i zamawiajcie już teraz :-)


Przeczytaj także:

Wpisy, które również mogą Ci się spodobać