Lifestyle

HTML jest jak glina – 5 cech wspólnych

To jest tekst o tym, co ma wspólnego tworzenie własnej strony internetowej z warsztatami ceramicznymi, kiedy w obu przypadkach dopiero raczkujesz.

Październik upłynął mi pod znakiem próbowania czegoś, czego jeszcze nigdy nie robiłam (dla przypomnienia – rok temu o tej porze namalowałam pierwszy w swoim życiu obraz na płótnie). Wychodzenie z własnej strefy komfortu jest wpisane w rozwój człowieka, to fakt. I w taki oto sposób postanowiłam stać się webmasterem i ceramikiem równolegle. Od dawna planowałam przeniesienie bloga z wordpress.com na własny serwer. Los chciał, że dokonałam tego w tym samym czasie kiedy zapisałam się na warsztaty ceramiczne, które w konsekwencji doprowadziły mnie do wniosku, że to w czym rzeźbisz nie ma znaczenia. Artystą jesteś w obu przypadkach! Nie powinno zatem dziwić porównanie, że html jest jak glina. Choć moje dywagacje proszę traktować z przymrożeniem oka ;-)

HTML jest jak glina

html jest jak glina


Jeśli jesteś na etapie zakładania własnej strony internetowej i szukasz dobrego hostingu,
sprawdź Hekko.pl. Kiedyś polecił mi ich życzliwy webmaster, dzisiaj ja mogę polecić ich Tobie :-)


 

To Ty jesteś wizjonerem, to Ty decydujesz

Jako twórca na pewno jesteś świadom potęgi swojej prawej półkuli mózgu. Widzisz oczami wyobraźni co chcesz stworzyć. Może nawet nie możesz w nocy spać bo żyjesz wizją tego co już niedługo powstanie! Decydujesz co ma powstać: blog na wordpressie a może ceramiczne naczynie na drobiazgi?

Dostajesz tworzywo i kreujesz

Nadchodzi ten długo wyczekiwany moment. W końcu się odważyłeś zrobić krok ku swoim marzeniom. Dostajesz tworzywo, które musisz ujarzmić. Wykupujesz hosting, domenę i instalujesz co trzeba, albo to co Ci się wydaje, że trzeba bo ktoś coś wspominał albo sam to gdzieś wyczytałeś. Okazuje się, że html ma jednak sens i ciąg wstępnie nic nie wskazujących liter to pomost między nicością a Twoim celem! To właśnie jest jak zderzenie z materią jaką jest glina – lepka, elastyczna, lecz nieobliczalna bo samo ugniatanie nie wystarcza, musisz zastosować triki, których Twoje dłonie jeszcze nie wiedzą, że są w stanie dokonać (ponoć umiejętności kulinarne takie jak lepienie pierogów to sprzymierzeńcy pracy artystycznej, ciekawe prawda?). Glina to przecież nie plastelina ani nie masa solna, której mistrzem byłeś w podstawówce. Tak, wiem – masz więcej lat niż kilka, ale sam tego chciałeś, ucz się, i to już!

Aż nagle przychodzi kryzys

Bo Twoja wizja nie była współmierna z umiejętnościami, bo sztuka tworzenia to proces, a Ty jednak jesteś niecierpliwy i chciałbyś coś na już. Ahhh, nie jest łatwo. Blog sam nie dokona pozycjonowania w wyszukiwarkach internetowych a ugnieciona kula z gliny w magiczny sposób nie stanie się urokliwą czarką. Jednak nie poddawaj się, zaraz okaże się, że fakt, iż się zdecydowałeś na ten krok w swoim życiu, stawania się niezależnym blogerem/artystą rzeźbiarzem to dowód na to, że…

Zaczynasz to lubić, więc nie możesz przestać

Nareszcie czujesz flow! Stałeś się kreatorem, panujesz nad sytuacją. Mógłbyś swojej aktywności poświęcić cały dzień. Ktoś zapyta a sen? No co Ty, teraz?! Pasja w życiu jest najważniejsza. Jeśli staje się Twoją pracą, nie czujesz, że pracujesz. Jeśli pasja to tylko hobby i tak już wygrałeś, odkryłeś coś co sprawia Ci przyjemność, jest dobrą odskocznią od monotonii i sprawia, że kiedy już jednak położysz się spać, to z uśmiechem na twarzy wstajesz bo nie możesz się doczekać kiedy znowu ulepszysz coś na blogu bądź ulepisz coś jeszcze lepszego niż wczoraj.

HTML jest jak glina, nie poddawaj się!

Twoje dzieło staje się użytkowe

Jesteś z siebie dumny. Twoje zaangażowanie i czas jaki poświęciłeś na stworzenie swojej własnej strony internetowej bądź ceramicznego naczynia opłaciły się. Sztuka tworzenia jest piękna gdy staje się użytkowa. Od dziś możesz wysłać link do bloga do swoich czytelników. Już dziś możesz pochwalić się swoim znajomym jaki efekt uzyskałeś poprzez wypał swojej pierwszej pracy z gliny. Udowodniłeś, że początkowe wizje są po to by je realizować. Nawet jeśli nie jest idealnie, warto pamiętać, że każdy kiedyś zaczynał. Następne dzieła będą lepsze, grunt, że przetarłeś szlak!

 

html jest jak glina
Dzieło przed wypałem. Co z tego będzie?

 

html jest jak glina
Dzieło po wypale. Sztuka użytkowa dumnie zdobi biurko

No i teraz już wiecie dlaczego HTML jest jak glina. Czy skojarzenia są słuszne? ;-)


WARSZTATY CERAMICZNE

Inspiracją do stworzenia tego wpisu były warsztaty ceramiczne, w których uczestniczyłam w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016 we Wrocławiu (Domki Kultury na Karłowicach). W Studio Domek na Berenta, prowadzący Maciej Szczypka wprowadził w swój twórczy świat ceramiki kilkunastu ochotników, którzy pod jego okiem mogli  własnoręcznie ulepić co tylko chcą. Po tygodniu oczekiwania i niepewności, byliśmy świadkami wypału naszych prac. Najczęściej były to czarki na herbatę, drobne ozdoby, doniczki i miseczki. Było super!

Wpisy, które również mogą Ci się spodobać