Jeśli jesteś mówcą, trenerem, prelegentem bądź wykładowcą na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że utrzymanie uwagi słuchaczy na tym samym poziomie przez czas trwania prezentacji (gdzie pojawia się tysiąc słów), jest nie lada wyzwaniem.
Jak wzmocnić przekaz wypowiedzi? Ilustracjami!
Być może przygotowując ważne przemówienie zastanawiasz się co zrobić aby zostać dobrze zapamiętanym? Chcesz mieć pewność, że to co mówisz zostanie zrozumiane? Mam na to sposób i z chęcią Ci w tym pomogę.
Jestem pewna, że nie tylko ja nie lubię prezentacji pełnej tekstu pisanego jednostajną czcionką. Prezentacji multimedialnej tylko z nazwy, na której jest tekst i… nic więcej. A gdzie zdjęcia? Krótkie filmowe przerywniki? A gdzie zobrazowanie tego co ma na myśli mówca? Gdzie jest przekaz, który dotrze do prawej półkuli mózgu?
Badania definitywnie dowodzą, że ilustracje pomagają zapamiętać oraz zrozumieć tekst, dodatkowo ułatwiają wyobrazić sobie treść tekstu oraz przypomnieć tekst pamiętając ilustracje. Nauka staje się wówczas przyjemniejsza i po prostu łatwiejsza.
Jeden obraz jest jak tysiąc słów
Proponuję już nigdy więcej nie zapominać o graficznym zobrazowaniu danej myśli. Sami spójrzcie! Czymże byłyby te zdania bez kilku ilustracji? Odpowiedź nasuwa się sama: tylko tekstem, który zmusiłby nas do szybkiego scrollowania tej strony.
Powyższe ilustracje wzmocniły przekaz wykładu „Zarządzanie snem czyli budowanie sukcesu na silnych fundamentach” jednego z prelegentów – Pawła Zielińskiego, biorącego czynny udział w wydarzeniu „Sen na wagę złota”. Inicjatywa została zorganizowana przez wrocławskich licealistów w ramach projektu „Zwolnieni z Teorii”.
Wykład odbył się 18 marca w „BarBarze” we Wrocławiu.